úterý 22. května 2018

Jak založit bezlepkový kvásek

Jak založit bezlepkový kvásek

Mať doma živý a silný bezlepkový kvások je základom úspechu dobrého bezlepkového kváskovania. Takýto kvások vie prebublať cesto a prekypriť ho. V bezlepkových múkach sa nevyskytuje lepok.


Lepok (glutén) vytvára v ceste “sieť”. V nej sa zachytávajú bublinky, ktoré kvások produkuje, čo spôsobuje nadýchanosť chleba a pečiva. Keďže v bezlepkových chleboch a. Je několik postupů jak kvásek založit a mně se osvědčil tento, který jsem po delším hledání objevila na webu Dama.


Budete potřebovat: jednu sklenici (na fotce je 400ml ), mouku a vodu. Já zkoušela kvásek z různých druhů, ale nakonec jsem si nechala jenom z mouky Schaer Mix. Kvásek jednou denně přiměřeně přikrmujeme moukou a přidáváme vodu. Narozdíl od klasického žitného kvásku se mi neosvědčilo skladovat bezlepkový kvásek v lednici, 2-dny zvládl v pohodě, ale po týdnu už byl hodně líný a musela jsem ho složitě oživovat.


Jak založit bezlepkový kvásek

Tady je jeden z receptu odtamtud. Bezlepkový kváskový chléb. Kvásek založíme z vlažné vody a Jizerky s pomocí špetičky droždí.


Denně přikrmujeme, dokud kvásek není krásně kysele voňavý-mně to trvalo dny. Mělajsem ho v dóze přikrytý igelitem, který jsem propíchla. Normálně v kuchyni na lince.


Chcete si upéct domácí křupavý chleba? Můžete buď s droždí nebo z kvásku. Je to jak živý organizmus o který se musí neustále pečovat, omlazovat a krmit ho.


Já osobně jsem nakonec přistoupila k takovému poměru surovin, aby kvásek , který mi ve sklenici vznikl měl pro mě ideální konzistenci. Z tohoto množství je dostatečně na to, aby bylo možné po třech dnech upéci první. Kvásek připravíme z 1-lžic mouky Schar mix b (vhodná je též čiroková mouka) a přidáním 3-lžic vlažné vody.


Jak založit bezlepkový kvásek

Přikryjeme potravinovou folií a do ní uděláme dírky, nebo můžeme přikrýt víčkem od sklenice,ale neutahujeme. Jak postupovat dále vám prozradíme brzy, sledujte nás i dále. Mezitím si- například- připravte svůj vlastní bezlepkový kvásek nebo- pokud jste z Bratislavy nebo okolí, zkuste možná i Lenčin kurz, více info TU. Od zkušenějších “hospodyněk” jsem sesbírala tipy na to, jak si připravit vlastní kvásek z mouk neobsahujících lepek a následně, jak z toho kvásku upéct bezlepkový kváskový chlebíček.


Jedna z našich fanynek a čtenářek se s námi v minulosti podělila o recept na bezlepkový kvásek z kukuřičné mouky. Návod jak založit svůj vlastní kvásek. Tipem mohou být pohanka, kukuřice, čirok nebo hotové komerční směsi vhodné pro celiaky. Pro jistotu je dobré tyto substráty rozkvasit nějakým dobře rozjetým startérem, jako jsou ovocné šťávy nebo vodní. Máme pro vás jednoduché do detailu popsané postupy, jak si vytvořit svůj vlastní bezlepkový pohankový kvásek z pohankové mouky tak, aby to zvládl opravdu každý.


Jak založit bezlepkový kvásek

A zároveň i tipy, jak se o něj starat. Jak vyrobit bezlepkový kvásek pro chleba, aby vydržel několik týdnů? A rád bych používal bezlepkový kvásek , který ty týdny vydrží (klidně s nějakým dokrmováním). Dá se nějaký takový vyrobit?


Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce. Ten nejtěžší krok v pečení kváskového chleba máte za sebou! Teď už budeme kvásek pro další pečení jen množit – takzvaně „vést“, kdy je pravděpodobnost, že by se zkazil, mnohem nižší než během jeho zakládání. Jak kvásek vypadá se můžete podívat zde.


Dobře pracující kvásek mám až po několika zpracování do chleba (cca chlebů). S takovým kváskem pak chleba pěkně nabyde. Jak si založit vlastní kvásek - fotopostup krok za krokem.


Jolana Breitenbacherová. Kvásek můžete buď od někoho dostat, nebo si ho můžete sami připravit. Já jsem svůj první kvásek na pečení dostala, ale chtěla jsem si vyzkoušet i vý.


Zkuste si založit svůj vlastní kvásek a péct si pečivo z něj. Když se rozhodnete podstoupit dobrodružnou cestu za výrobou vlastního kvásku, měla byste vědět, že kvásek je téměř jako živý tvor a během jeho růstu mu musíte poskytovat neustálou péči ve formě krmení, stálé teploty a kontroly.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky