Má pro mě pití kávy smysl? Pokud kávu nepijete vůbec, tak si nemyslím, že byste měli začínat. I přes určitý pozitivní vliv kávy na zdraví má její pití také svá negativa, takže pokud vám káva nechutná a nepijete jí, o nic zvláštního nepřijdete.
Pití kávy není jen zvyk či potřeba dodat tělu kofein. Pro někoho je neodmyslitelné, aby si večer nedal kávu s rodinou či po obědě s kolegou v práci.
O vlivu kávy na lidské zdraví se toho traduje mnoho. Odpovídá však vše skutečnosti? Opravdu si její konzumací zdraví jen ničíme?
Káva a zdraví – vliv kávy na zdraví Podle průzkumů také pití kávy chrání před neurodegenerativními chorobami jako je Alzheimerova choroba. Závěry klinických studií ukázaly, že lidé pijící pravidelně kávu mají až o nižší riziko vzniku této choroby. Může pití kávy prodloužit život?
Další účinky pití kávy. Dále je také známo, že pití kávy snižuje riziko rozvoje poškození jater, jaterní cirhózy a rakoviny jater, a to o více než.
Za tyto ochranné účinky mohou pravděpodobně diterpeny, kafestol a kahweol, svůj vliv má pravděpodobně i antioxidačně působící kofein. Je mezi námi mnoho milovníků kávy , mám pravdu? Někteří si její pití vychutnávají a milují její plnou chuť, někteří ji pijí, aby nastartovali svůj den a nakopli se. Ať tak, či onak, ve vzduchu visí neustále řešená otázka: způsobuje pití kávy pozitivní nebo spíše negativní dopady na naše zdraví ? Totéž platí u vysoké spotřeby kávy – více než šálků za den.
Je také třeba zmínit efekt nabuzení organismu i ve chvílích, kdy si potřebuje odpočinout, což může vést k celkovému přetížení a následné dlouhodobé vyčerpanosti a výkyvům nála“ vysvětluje MUDr. Tereza Hodycová z Pro Fit Institutu. Káva například podporuje hubnutí a působí jako prevence proti některým (dokonce i nádorovým) onemocněním. Bylo zjištěno, že pití kávy může snižovat riziko vzniku srdečních a respiračních chorob, mrtvice a diabetu.
To lze ale řešit cíleným dodáním některých vitamínů řady B. Nutno říct, že homocystein má mnoho lidí zvýšený i bez pití kávy , určitě je lepším řešením zdravě jíst (případně cíleně suplementovat) a pít rozumně kávu, než jíst nezdravě a myslet si, že když nebudu pít kávu, udělám pro své zdraví maximum. Jako možné vysvětlení vědci uvádějí, že lidé se zhoršujícím se zdravotním stavem raději přestanou kávu pít. A ve výzkumech to pak může vyvolávat dojem, že pití černého nápoje má na zdraví pozitivní dopad.
Zdraví Nová studie naznačuje, že lidé pod let, kteří pijí čtyři a více hrnků kávy denně, s větší pravděpodobností zemřou dříve než ostatní. Mimoto je třeba dodat, že pití kávy může vést k odvápňování, nicméně údajně nikoli v takové míře, aby bylo nutno se obávat o zdraví svých kostí. Známým jevem při pití kávy bývá též zvýšené močení.
V případě, že si do kávy přidáváte mléko anebo si ji přislazujete, doporučuje se tak činit s rozmyslem.
Jak si všiml deník Daily Mail, objevilo se hned několik studií, které tvrdí, že kofein obsažený v kávě snižuje riziko infarktu, chrání před demencí, a dokonce před rakovinou kůže, ale zároveň způsobuje úzkost, pálení žáhy a. Navíc pití kávy může být i zdraví prospěšné, například jako prevence proti demenci. Na druhou stranu – všeho moc škodí, a pokud to s kofeinem budete přehánět, pravděpodobně se budete potýkat s těmito zdravotními potížemi. Protože instantní káva obsahuje víceméně stejné antioxidanty jako káva klasická, má také podobné účinky na naše zdraví.
Mírné pití kávy prodlužuje život, uvádějí dvě nové rozsáhlé studie. Vyřešila se tím otázka vlivu kávy na organismus, která sužuje lidstvo již po staletí. Až tři šálky pro mnohé nepostradatelného nápoje denně nás mají kromě povzbuzení ochránit před některými druhy nemocí a prodloužit nám život.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.