Pěstování domácí kávy v bytě. Pro svůj nezaměnitelný vzhled a příjemné dekorativní schopnosti zdobí nejeden pokoj. Rovněž nesmí stát v přemokřeném substrátu – kořeny by napadla hniloba. A poslední, čeho byste se měli vyvarovat, je průvan, zejména v zimě. Kdy se dočkáte květů a semen.
Odtud se později rozšířil do Arábie a Jižní Ameriky, zejména Brazílie.
Kávovník vykvete cca za roky po. Pro pěstování v bytě je nejlepší kávovník arabský (Coffea arabica), zejména jeho zakrslá odrůda Nana. Postranní větve jsou většinou. A jak se o kávovník v bytě starat, aby neshazoval listy a dobře prospíval? Druhů jsou desítky, tím nejznámějším je ale kávovník arabský.
Právě jeho semena se dají sehnat nejčastěji. Doma vám začne plodit už za tři roky a jeho. Při pěstování v bytě (dle světelných a tepelných podmínek) to vychází zpravidla na měsíc březen (duben) a kvete v dubnu až květnu.
V době růstu rostliny závlaha i výživa intenzivní.
V zimním období vzhledem k světelným a tepelným podmínkám závlahu omezit. Při ústředním topení je vhodné listy rosit. V interiérových podmínkách vyžaduje dostatek světla, avšak bez přímého slunce.
Během vegetace je třeba. Vyhovuje mu intenzivní rozptýlené světlo, nesnáší přímé slunce. Nejčastěji se v interiérech pěstuje kávovník arabský (Coffea arabica), původem ze západní Afriky. V bytě lze s úspěchem pěstovat kávovník arabský (Coffea arabica), nejlépe jeho zakrslou odrůdu Nana. Nejlépe se mu bude dařit na světlém místě, kam nedopadají přímé sluneční paprsky, které by jej spálily.
Pár vybraných zajímavostí. První nápoj z kávových zrn byl uvařen asi v 15. Kávu znali již Arabové v 6. V dnešní době je káva velmi rozšířená, každý den ji pije asi čtvrtina obyvatel zeměkoule. Chcete-li si kávovník vypěstovat doma, máte tři možnosti, jak to udělat.
Tou nejjednodušší je pořídit si rovnou vzrostlou rostlinu. Jeho druhů je několik desítek, ten nejznámější je kávovník arabský (Coffea arabica). Tvoří velké zelené listy, v době kvetení pak drobné bílé kvítky. Pěstuje je v teplém vlhkém podnebí a plodí dvě k sobě přilnuté semena ukryté ve slupce vínové, nebo žluté barvy. Ač může jeho tropický původ klamat, kávovník se hojně pěstuje také v domácnostech.
Svou nenáročností si rychle získal oblibu.
Rostlinu pěstujeme celoročně v bytě s rozmezím teplot od - 25°C na místě s rozptýleným světlem, nejlépe poblíž okna. Snáší suchý vzduch, nemá však rád průvan a přímé světlo ho spálí. Banánovníky, mandarinky a teď i kávovníky. Jestliže patříte mezi milovníky kávy a toužíte si pořídit svou vlastní malou rostlinku, která vám časem vyplodí vlastní kávové boby, pořiďte si ji. V Evropě je kávovník znám od začátku osmnáctého století.
Kdo by řekl, že původem africká rostlina se bude cítit jako doma u nás v obýváku. Po čase nám dokonce nabídne kávové bobule. Vyšlechtěný kulativar kávovníku, lépe roste v bytě , dorůstá menší výšky a rychleji plodí vlastní kávová zrna! Je nenáročný na klima i světlo a patří k oblíbeným domácím rostlinám.
Je to keř menší než strom s velkými listy a drobnými bílými květy.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.