Jak na horkou medovinu. K dobré medovině není třeba přidávat žádné koření ani dochucovadla. Horká medovina se podává při teplotě okolo 50°C.
Nesmíme ovšem zapomenout medovinu zředit vodou, neboť horká medovina je skutečně „silná“. V žádném případě nesmíme medovinu ohřívat na více než 60°C, jinak zpění. Platí jen jedno pravidlo – teplejší nesmí být a hlavně se nesmí vařit.
Jinak máte po alkoholu a všech blahodárných účincích medu. Mimochodem, to samé funguje také s horkým čajem, kde vitamínům nelíbí. Medovinu lze pít teplou nebo studenou.
Hodí se i do některých míchaných nápojů. Studená medovina se popíjí jako víno. Takové teploty dosáhnete, když před popíjením medovinu vytáhnete z lednice a necháte pár minut ve sklenici „ ohřát “. Předtím než ji naservírujete, nechejte ji až minuty odstát ve sklenici při pokojové teplotě. Za tak krátký čas se nestihne ohřát na teplotu místnosti a zároveň nebude ani příliš studená.
Pro osvěžení vychlazenou na °C s plátkem citrónu. V zimě pro zahřátí doporučujeme ohřát na cca °C, přidat citrón a případně přidat koření do punče. K osvěžení či příležitostnému popíjení je vhodná chlazená medovina. Nejlépe medovinu skladujte v chladničce a před pitím ji nechte. Tradičně byla medovina používána jako aperitiv: konzumována před jídlem v malých doušcích.
Dnes může být opilý téměř všemi potravinami, s výjimkou ryb, které svým zápachem přerušují vůni medoviny. V chladném období se nechá medovina ohřát na 35–° C. V létě je lepší pít chlazené. Po menší stávce mého kompu, sem dávám video jak na medovinu. Jeto můj třetí pokus zatím. Tradiční medovina je vyráběna bez přidaných aditiv, tedy pouze z medu, vody a kvasinek, podobným kvasným procesem jako víno (přírodní cukr z medu je přeměněn na alkohol).
K výrobě medoviny mě dlouhodobě přemlouvala manželka. Poslední kapkou byli zákazníci, kteří nám říkali, že máme vynikající výrobky, ale že v našem sortimentu chybí medovina. Nejprve jsem zkoušel medovinu v 10l demižonech poté v 50l a poté nebylo daleko k 300l.
Nyní naše medovina zraje ve. I bez mikrovlnky si můžete jídlo ohřát. A co víc, bude chutnat jako čerstvě uvařené. Každý druh potraviny vyžaduje při ohřevu něco jiného. Někdy je nejlepší ohřát potraviny v páře, jindy se zase lépe hodí klasická pečící trouba, pánev nebo hrnec s trochou vody.
Máte dobrý med od včelaře? Pro kvalitní medovinu je charakteristická převládající chuť a vůně medu s lehkým kvasným buketem. Vyzkoušejte recept na domácí medovinu , lahodný a posilující nápoj našich předků. Ve smaltovaném hrnci rozpustíme 1g medu v jednom litru vody, povaříme, přikryjeme a necháme zchladnout.
Použijte skořicovou kůru, dodá krásnou vůni a medovinu vyčeří a zbaví zákalu, hřebíček, koriandr nebo badyán. Limetka nebo citron navodí medovině svěží nádech, postačí jeden plod pokrájený na kolečka na litrů roztoku. Fantazii se meze nekladou. Z dnešního pohledu se tedy nejednalo o klasickou kvašenou medovinu , ale o doslazované víno, které se popíjelo v hojném množství a inspirovalo řadu uměleckých představení i literárních děl. Než budete připravovat medovina bez kvasnic, budete muset připravit na nejdůležitější složku po medu - pyl.
Na pyl byl vždy kvalitní, musí být řádně skladovány. Z toho, v jaké bude teplota a jak kontejnery skladovány včelí produkt bude záviset nejen chuť, ale i užitné. Jakmile se vám podaří připřípravě ohřát medovinu nad 60°C tak za prvé zpění a za druhé výrazně poklesnou její chu´tové vlastnosti! Teplou medovinu můžeme podávat naprosto čistou bez.
Pokud chcete pít medovinu teplou, musíte ji ohřát přímo nebo ve vodní lázni na teplotu mezi 55° až 60° Celsia. Samozřejmě pokud si budete chtít ladit tu svoji jedinečnou chuť medoviny, použijte můj text jen jako odrazový můstek, a dále postupujte buď vlastními experimenty, nebo se podívejte po googlu na sofistikovanější články. Já sám nejsem žádný medovinový virtuoz a zajímá mě spíš jak medovinu udělat jednoduše a funkčně.
Poměr medu a vody se upraví podle toho, jak chceme mít medovinu silnou.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.