Pro tyto chladiče se pioužívá termodynamika. Pára(páry)chladicího media jsou v jednom stupni uvedeny teplem do plynné fáze,pak jsou vedeny do absorbéru,kde změní hustotu a ochladí se. Pak se teplem ze sorbentu vypaří a teplo odevzdají chladiči.
Cyklus se pak opakuje a teplota plynule klesá. V absorpčním chladicím oběhu koluje chladivo a absorpční látka. Absorpční chladicí oběhy.
Páry odpařeného chladiva odcházející z výparníku jsou absorbovány v absorbéru do kapalné absorpční látky za současného uvolnění absorpčního tepla. Zatímco klasický kompresorový cyklus využívá ke zvyšování tlaku a teploty chladiva kompresor, v absorpčním cyklu je podobného efektu dosahováno zahříváním roztoku na vysoké teploty a následným vypuzováním chladiva z roztoku. Je to ekologicky šetrné řešení, protože používá vodu jako chladicí kapalinu a dokáže efektivně využít energetické zdroje z různých zdrojů tepla jako je plyn, horká voda a pára.
V současné době jsou k dispozici pětitunové obytné chladicí systémy, jsou vhodné pouze pro domácnosti o rozloze 4metrů čtverečných a více. Pak je plyn přiváděn zpět ke kompresoru a cyklus se opakuje. Chladivo v plynném stavu je stlačeno kompresorem (4) a poté vpuštěno do kondenzátoru (1). Zde odevzdá své skupenské teplo.
Zkondenzované chladivo projde expanzní tryskou (2) do výparníku (3), kde skupenské teplo (při nižším tlaku a teplotě) přijme a odpaří se.
Poté opět pokračuje do kompresoru a cyklus se opakuje. Teplota okruhu chladící vody je velmi důležitá. Důvod je ten, že chladící voda je použita v absorbéru k ochlazení procesu a poté v využita v kondenzátoru ke kondenzaci chladiva. To znamená, že absorpční chladiče jsou mnohem více citlivé ke změnám v průtoku a teplotě chladící vody.
Zásadním rozdílem je způsob stlačení chladiva (viz obr. v levé části schématu). Silný roztok amoniaku přichází z absorpční nádoby do varníku. Po zahřátí stoupají páry amoniaku vzhůru do kondenzátoru a slabý roztok amoniaku jde do trubice. Nebojíme se však ani návrhu složitějších zařízení, mezi které řadíme například zvlákňovací zařízení, které jsme pro našeho zákazníka zpracovali od návrhu až po uvedení do provozu nebo aparáty pro absorpční chladicí cyklus , které jsme navrhli a dodali ve spoluráci s našimi partnery. Princip chlazení Chceme-li látku chladit:-musíme ji zapojit do termodynamického procesu,- pro tento proces je nutné dodat teplo, - zdrojem tepla je látka, kterou chceme chladit.
Rankinův cyklus nejvhodnější volbou. Tato aplikace je vhodná pro malé budovy a menší chladící systémy. První ze zmiňovaných látek má funkci absorbentu a druhá (voda) slouží jako chladivo. Na základě schopnosti LiBr absorbovat a vypuzovat vodu je celý sorpční cyklus navržen. Jak funguje absorpční chlazení?
Rozdíl je v dopravě par chladiva z výparníku do kondenzátoru. U kompresorového chladícího zařízení jsou páry chladiva dopravovány pomocí elektrického kompresoru. Na cestě do výparníku se plynná směs suší ve filtrační sušárně a také prochází kapilární trubicí.
Na vstupu do výparníku v důsledku zvětšování vnitřního průměru zkumavky tlak klesá a plyn se stává parou.
Přečtěte si také: Co je to? C V dodávka tepla Qk Qv dodávka el. Jednoduchá absorpční zařízení jsou bytové ledničky s plynovým hořákem v dolní části a ledovou kostkou v horní části, a to vše bez elektrické energie. Základní princip je stejný. Jako absorbent se používá amoniak (ve vodě-čpavkovým chladiči) nebo bromid lithný (bromistolithium ABCM).
Chladničku je možné připojit k el. V,12V nebo k LPG lahvi plněné propanem,butanem nebo jejich směsi. Jako každé tepelné čerpadlo je i absorpční jednotka založena na principu přenosu tepla s nižším tepelným potenciálem na vyšší.
Jedná se o modifikovanou absorpční jednotku, která má upravený absorpční cyklus a především pak koncentraci roztoku LiBr na přenos tepla s využitím pohonného média v podobě tepelné energie.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.