Sušení je skvělým způsobem, jak uchovat bylinky pro vaření. V tomto článku se dozvíte, jak sušit byliny tak, aby si zachovaly svoji chuť a vůni, jak. Sušit byste měli co nejrychleji, ale zároveň nesmíte překročit určité optimální teploty. Siličné rostliny jako například máta a heřmánek se musí sušit při teplotě nejvýš mezi třiceti až čtyřiceti stupni Celsia. Důležité je, dát bylinky sušit co nejdříve po jejich nasbírání, abychom si tak zajistili jejich co nejlepší kvalitu.
V košíku či tašce, do které jsme je při sklízení ukládali, by neměly zůstat v silné vrstvě déle než hodinu, aby nedošlo k jejich zapaření a znehodnocení. Jak správně sbírat a sušit bylinky ? Poradíme na findyourstyle. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Sušené bylinky poznáme podle toho, že při zmáčknutí praskají.
Za teplého a suchého počasí je vynášejte ven, ale raději jen do. Skvělou službu vám udělají houbařská síta. Usušené bylinky pak uložte na suchém a chladném místě s dobrou ventilací a stálou teplotou vzduchu, ideálně do papírových sáčků nebo čisté, uzavíratelné sklenice. Od paní doktorky Haldové se dozvíte, jaké bylinky sbírat v daném období, jaké obsahují látky z pohledu moderní farmacie a jak je nejlépe zpracovávat a používat.
S paní doktorkou Haldovou si také v rámci praktického cvičení vyrobíte mastičku, tinkturu, křenové víno a namícháte si bylinkový čaj. Termín jarní bylinky je poněkud proměnlivý. Jaké rostlinky porostou jako první, záleží nejen na místě, ale také na jednotlivých rocích. Zatímco někde již sbírají sedmikrásky, jinde sotva natrhají pár lístků kopřivy.
Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak! V surovinách se v průběhu dehydratace koncentrují přírodní.
Většina z nich miluje sluníčko. Co se týká nároku na prostor, rády si konkurují, proto lze do truhlíku či na záhon sesadit více druhů bylinek vedle sebe, pouze je třeba vybrat rostliny s podobnými nároky na půdu, závlahu i slunce. Navíc si vytvoříme praktickou kombinaci. Je třeba vědět, jak rostliny sušit , aby se nenarušil obsah léčivých látek. Doporučuje se nechat je na slunci pouze zaschnout a pak je.
Nezpevněné bylinky začnou klesat, když se počasí ochladí. Takže pozdní léto je vhodný čas, kdy můžete začít své bylinky sušit. Vždy sušte pouze zdravé větve a listy rostlin.
Suché a nemocné listy odstraňte a nemilosrdně vyhoďte. Nikdy je nesušte na papíru nebo novinách, ale použijte síta. Bylinky odřezávejte ráno, nikoli v odpoledním slunci. Když je venku teplo, není problém je sušit třeba za oknem či na balkoně, důležité však je, aby bylinky nenavlhly a nebyly na přímém slunci, pokaždé se musí sušit ve stínu, jinak se spálí, budou začernalé a ztratí své typické léčivé účinky. Jak nejlépe sbírat a sušit bylinky ? Co a kdy konkrétně sbírat se již odvíjí od dané rostliny, kterou potřebujete.
Na jednotlivých videích uvidíte, jak bylinky množit, jak je sklízet, sušit , zpracovat a uchovat, dozvíte se, jaké mají léčivé účinky. Můžete se podívat i na jiné kategorie, jak pěstovat dřeviny nebo květiny, ale i další užitečné tipy ze zahrady. Není divu, stačí totiž při vaření přidat jen špetku té správné rostliny a pokrm dostane novou vrstvu chutí! A abyste zúročili veškerý chuťový potenciál bylinky , není nic lepšího než si do kuchyně pořídit bylinku čerstvou.
Třeba právě jednu z těchto!
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.