Zimní odrůda, skladovatelná do konce ledna, slupka žlutozelená, šťavnatá bílá dužina, navinule sladká, aromatická. Pařížanka: Zimní odrůda, slupka zelená a tuhá až kožovitá, šťavnatá nažloutá dužina sladké chuti. Nejen z příjemného prostředí prodejen, širokého sortimentu a skvělých cen. Proto pro vás nově připravujeme soutěže, v kterých máte šanci získat další odměnu za nakoupené zboží.
Kedysi boli u nás jedným z najrozšírenejších ovocných druhov.
Dnes sa opäť stávajú populárnymi a nájdeme ich dokonca aj vo vyššie položených regiónoch. Umožňujú to nové odrody, ale aj efektívnejšie pestovateľské tvary. Pro pěstování hrušní jsou u nás ideální podmínky.
Evropě, nyní je jejich pěstování v útlumu. Obnovte slávu hrušní alespoň na své zahradě! Dobre sa morí, lepí, sústruží aj brúsi. Hruška jesenná ´HARDENPONTOVA´podp.
Patrí k druhom dreva, ktoré po vysušení výrazne nepracujú, a teda nemenia svoj tvar.
Nevýhody: Ide o menej trvanlivé drevo, ktoré sa zle štiepa. Pochádza z oblasti strednej a východnej Európy a juhozápadnej Ázie. V dnešní době, kdy nějaké to kilo navíc má téměř každý druhý z nás, se objevuje několik typů postavy. Existují však čtyři základní druhy : jablko, hruška , obdélník a přesýpací hodiny.
Nedávne štúdie potvrdili, že šupka hrušiek obsahuje minimálne trikrát až štyrikrát toľko fenolových fytonutrientov ako dužina. Okrem toho obsahuje polovicu celkovej odporúčanej hodnoty vlákniny – na 1g ovocia až g vlákniny. Původ - ČR , vyšlechtěna ve ŠS Těchobuzice, vznikla selekcí semenáčů odrůdy Avranšská z volného opylování. Plody - jsou větší až velké, tupě kuželovité.
Charakteristika: Pevné, husté, húževnaté a veľmi rovnorodé drevo so sivoružovým, sivohnedým až červeným sfarbením. Tento stromový parazit obývá Evropy, Asie, Ameriky (severní i jižní), Austrálie a nezjištěné procento plochy Afriky a Antarktidy. Sladké a lahodné hrušky jsou populární zejména na severní polokouli, kvůli svým výživovým kvalitám.
Asijské druhy jsou křupavé a mají pevnou konzistenci, zatímco evropské hrušky většinou měknou a jsou šťavnaté. Hlavní záludnost rzi spočívá v tom, že napadá nejen hrušně, ale cizopasí ještě na dalších hostitelích. Těmi jsou některé druhy jalovců, především jalovec čínský (Juniperus chinensis), jalovec chvojka klášterská (Juniperus sabina ) a jejich variety. Složitý vývoj rzi vyžaduje oba hostitele, hrušeň i jalovec.
Klasika českých zahrad.
Buďto je nesnášíte, nebo naprosto zbožňujete, nic mezitím. Pokud patříte do té první kategorie, neměli byste se nechat odradit, pravděpodobně jste dosud neochutnali tu správnou odrůdu. Dodáváme všechny druhy vrstveného kabelového ochranného potrubí (kabelových chrániček) pro silnoproudá i slaboproudá vedení. Rez hrušňová:projevuje se ostře ohraničenými nejprve žlutými, později oranžovými fleky převážně zasahující listy, později se na rubu vytvářejí výtrusnice, Zimním hostitelem je jalovec obecný.
Ovocné stromky, drobné ovoce, trvalky, skalničky, jehličnany a spoustu dalších rostlin. HRUŠKA je plod stromu hrušeň obecná - latinsky Pyrus communis, anglicky pear, francouzsky poire nebo německy Birne- patří k nejstarším druhům ovoce na světě. Holzbirnbaum, hruška , hruškové dřevo - víte jaké má vlastnosti dřevo z hrušně? Hrušky jsou vynikající syrové, v kompotu i. Ovšem neměli bychom taky zapomenout, že hrušky pomáhají například při vysokém krevním tlaku, revmatismu, problémech s trávením, posilují imunitu, snižují horečku, zlepšují náladu a dokonce i omlazují – a to už jsou dost pádné důvody, proč si dát každý den hrušku!
Pridať do poravnávania. V kolekci ROSE naleznete přívlastková vína, která pocházejí z ekologické produkce hroznů. Krátkou macerací modrých odrůd bylo docíleno růžových až oranžových odstínů barvy, výrazně ovocné vůně a charakteristické chutě. V obci Blatnička se nachází vinný sklípek VÍNO HRUŠKA – možnost posezení ve sklípku, nebo v příjemném prostředí malebné vinárny. Vhodné pro firemní večírky, školení, rodinné oslavy a posezení s přáteli.
Výborná aromatická maslovka na priamy konzum i na kompóty. Rezistentná zimná maslovka pô.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.