úterý 6. března 2018

Špaldový kvásek

Dobrý den, děkuji za nový recept! Kvásek kvasí, lehce se obávám řídkého těsta, ale nějak se s tím poperu:-) V sekci o pečení tohoto chleba píšete, že je vše pěkně vidět na videu, ale odkaz asi chybí. Díky kombinaci kvásku a kvasnic kyne dobře i bez cukru. Nemáme-li k dispozici žitný kvásek , lze jej nahradit polovinou množství vody a polovinou celozrnné žitné či jiné mouky, kvasnic pak raději až g (žitná mouka kyne hůře než pšeničná). Archiv pro štítek: špaldový kvásek.


Selský chléb se sádlem – z celozrnný.

Sádlo do chlebového těsta používali staří pekaři a já si na to vzpomněla. Jednak chleba jsem chtěla péci pš. Po dlouhém čase se mi konečně podařil chlebíček z mého kvásku. Kvásek jsem poctivě krmila týdny, aby byl silný a nakonec jsem z něj upekla tento krásný velký bochník s lněnými semínky. Inspirovala jsem se receptem od bonvivani.


Dáme vzejít kvásek z vlažné vody, lžíce cukru a kvasnic. Do mísy dáme mouku, sůl, kmín, olej, ocet a nakonec kvásek. Propracujeme, dle potřeby přidáme mouku.


Nejdříve jsem pekla chleba z droždí a trvalo několik let, než jsem se odhodlala pustit do kváskového pečení.

Když už jsem se odhodlala, chtěla jsem to zkusit se vším všudy, tudíž s vlastním kváskem. Chvíli mi trvalo přijít na to, jak to s kváskem je a fungující kvásek se povedl asi na pátý pokus. Takto Vám kvásek znovu v ledničce vydrží týden. Pokud však z kvásku budete péct, nezapomínejte na to, že kolik z kvásku odeberete, tolik mu musíte znovu dát.


Takto připravený kvásek z chladničky dáváte do rozkvasu podle konkrétního receptu. Z hlediska využití je kvásek z žitné mouky vhodný hlavně pro pečení chleba, dalamánků, slaných tyčinek, vaření kysela apod. Je totiž pěkně aromatický a dodá pečivu specifickou chlebově nakyslou příchuť. Pšeničný nebo špaldový kvásek je chuťově jemnější, takže se hodí víc na sladké pečení, na táče, koláčky, bábovky atd. Používá se kvásek žitný, pšeničný nebo špaldový.


Kvásek se nezakládá z mouky, která má málo lepku, nebo kde není lepek vůbec žádný (například mouka pohanková, kukuřičná, nebo rýžová). V mouce dochází prostřednictvím kvasinek k přirozené fermentaci, která by se dala přirovnat k přeměně mléka na jogurt. Rozmíchejte kvásek ve vodě, přidejte mouku, nechte přikryté cca hodin prokvasit. Odložte si opět minimálně lžičku na příště (na cestu do lednice klidně zahustěte lžičkou žitné mouky).


Smíchejte 5g vody s veškerou moukou a nechte bobtnat přibližně hodinu až několik. Přidáme vzešlý kvásek a důkladně prohněteme. Vrch můžeme ještě posypat semínky. Na kynutí používám takový fígl, že si připravím hrnec s teplou vodou a formu položím na něj.


Může obsahovat stopy sezamu, skořápkových plodů, hořčice a sójových bobů.

V jedno-chlebosti je síla“ – to taky jde ne? Ako často- to záleží aj od hustoty kvásku, ktorý máte, zhruba cca raz za 3-dní. PL a prikŕmite ražnou múkou. Z mouky, jako je rýžová, kukuřičná nebo třeba pohanková, kvásek nezaložíte.


Kvas z žitné mouky se hodí spíš na chleba a slané pečení, je aromatický a dodá pečivu specifickou chlebově nakyslou příchuť. Na sladké pečení se pak víc hodí chuťově jemnější kvásek pšeničný nebo špaldový.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky