čtvrtek 28. listopadu 2019

Mikrovlnné záření fyzika

Na elektromagnetické záření se stejně jako na cokoliv jiného dá nahlížet jako na vlnu nebo proud částic. Jako vlnu je charakterizuje rychlost šíření (rovná rychlosti světla ve vakuu) a vlnová délka (nebo frekvence). O rok později byla v New Yorku otevřena první restaurace, kde se podávala jídla připravená v mikrovlnné troubě. Do domácností se mikrovlnné trouby začaly rozšiřovat až v 80tých letech. Hlavní součástí mikrovlnné trouby je magnetron.


To je generátor mikrovlnného záření. Vnitřní stěny mikrovlnné trouby jsou kovové a ve dvířkách je kovová síťka, aby se zajistila průhlednost a aby se zabránilo úniku mikrovlnného záření. Využívá se zde princip Faradayovy klece, tedy skutečnosti, že elektrický. Určení tíhového zrychlení z doby kmitu matematického kyvadla. Magnetické pole v okolí magnetů.


Záření gama: po vyzáření částic alfa nebo beta nezůstává vždy jádro v nejstabilnějším stavu a zbývající nadbytečná energie může být uvolněna ve formě záření gama. Je to forma elektromagnetického záření podobně jako rentgenové záření , světlo, radiové vlny nebo mikrovlnné záření ). Tato schopnost látek vyzařovat samovolně neviditelné pronikavé záření byla nazvána RADIOAKTIVITA. Fyzika na střední škole trochu jinak.


Infračervené záření (také IR, z anglického infrared) je elektromagnetické záření s vlnovou délkou větší než viditelné světlo, ale menší než mikrovlnné záření. Název značí „pod červenou“ (z latiny infra = pod). Rádiové vlny (též rádiové záření ) jsou částí spektra elektromagnetického záření s vlnovými délkami od milimetru až po tisíce kilometrů. Vzniká mimo jiné v obvodu střídavého proudu, k němuž je připojena anténa. Rychlost šíření rádiových vln je v prostoru přibližně rovna rychlosti světla ve vakuu.


Při tomto pohybu začnou do sebe narážet, vzniká a uvolňuje se teplo. Na všechny ostatní molekuly tato frekvence nepůsobí a rozkmitají se až po srážkách s rozkmitanými molekulami vody. Nevodiče, které neobsahující vodu, toto záření téměř nepohlcují, a proto se v mikrovlnné troubě téměř neohřívají.


Vaše jméno Zobrazit správné odpovědi. Mikrovlny jsou generovány mag-netronem a po zapnutí jsou rozptylovány do všech směrů. Získá-li atom větší energii (např. při vyšší teplotě), může tuto energii vyzářit v podobě elektromagnetického vlnění. Tímto pohybem molekul se zvyšuje vnitřní energie objektu v mikrovlnné troubě a tedy se zvyšuje i jeho teplota. Vzhledem k tomu, že nádoba, v niž je jídlo uloženo (hrnek, talířek, …) obsahuje mnohem méně vody než jídlo, ohřívá se nádoba přímým působením mikrovlnného záření méně než jídlo.


Tepelná úprava pokrmu je v mikrovlnné troubě prováděna za pomoci elektromagnetického záření obvykle s frekvencí GHz tj. Toto mikrovlnné záření je v pokrmu schopno rozkmitat částice, zejména molekuly vody, stejně jako při „klasických“ způsobech šíření tepla. Záření absolutně černého tělesa - aplet, pomocí něhož lze zkoumat spektrum absolutně černého tělesa v závislosti na teplotě. Spektrum záření absolutně černého tělesa - ve srovnání s předchozím se jedná o kvalitnější aplet, v němž je možné vybrané části spektra přibližovat a podívat se na ně v detailu.


Vlastnosti elektromagnetického záření o vln. Mikrovlnné záření je generováno pomocí magnetronu a vyzařováno do ohřívacího prostoru trouby. Ten má kovový povrch, kterým záření nemůže proniknout.


Podle vlnové délky generovaného záření se dělí na laser (světlo), maser ( mikrovlnné záření ), raser (rentgenové záření ) a teoreticky předpověděný gaser (gama záření ). Kvantové generátory mají nízkou úroveň vlastního šumu, vystupující záření je vysoce monochromatické a úzce směrované, lze dosáhnout jeho. Záření gama vzniká po přeskoku elektronu na orbitu s nižší energetickou hladinou. Světlo je elektromagnetické vlnění a jeho zdrojem jsou přeměny energie v atomech a molekulách svítícího tělesa. Záření gama jsou kvanta elektromagnetického vlnění o velmi krátkých vlnových délkách.


Po vyzáření gama částice se nukleonové číslo (A): Klesne o 1. Elektromagnetické záření 6. Zapneme-li rozhlasový nebo televizní přijímač a vyladíme-li nějakou stanici. Ohříváme-li si jídlo v mikrovlnné troubě. Původní název infra-red pochází z latiny - v překladu znamená pod červenou. Myslí se tím záření o vlnové délce větší než červená (7nm) a frekvenci menší než tato barva má.


Výjimku pak tvoří rádiové záření , které má vlnovou délku ještě o něco větší. Horní hranice se uvádí někde kolem mm.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky