pátek 19. ledna 2018

Založení bezlepkového kvásku

Postup pre založenie dvoch kultúr kvásku bez lepku z kukuričnej , respektíve ryžovej múky. Recept pre každého celiatika, ktorý chce kváskovať. Mať doma živý a silný bezlepkový kvások je základom úspechu dobrého bezlepkového kváskovania. Takýto kvások vie prebublať cesto a prekypriť ho.


V bezlepkových múkach sa nevyskytuje lepok.

Lepok (glutén) vytvára v ceste “sieť”. V nej sa zachytávajú bublinky, ktoré kvások produkuje, čo spôsobuje nadýchanosť chleba a pečiva. Keďže v bezlepkových chleboch a. Dokrmovanie kvasku je podľa potreby. Zbytek kvásku dám do skleničky (kdyby jste ho měli hodně, tak opravdu stačí dát do skleničky až lžíce). Skleničku přikryji víčkem a dám do lednice.


O kvásek se musíme starat a to tak ,že každý pátý až sedmý den ho přikrmíme.

Přidáme lžíce žitné mouky, vodu, promícháme na kašičku, přikryjeme víčkem. Pri zakladaní kvások udržujte pri izbovej teplote, najlepšie v uzavretom priestore, napríklad v rúre. Ak by ste chceli kvásku pomôcť, môžete občas rozohriať rúru na °C. Po založení kvások odložte do chladničky.


Keď sa budete chystať piecť, namnožíte si požadované množstvo, po jeho rozkvasení si odložíte 2. V dnešním videu si ukážeme, jak vytvořit věčný kvásek na domácí kváskový chleba, který je ten nejlepší, co znám. Tento kvásek jen budete odebírat a přidáva. O KVÁSKU A KVÁSKOVÉM PEČENÍ Jaký je rozdíl mezi kváskem a droždím.


Jak vybrat správnou velikost ošatky. Mať doma kvalitný kvások je základom pre dobrý výsledok kváskového pečenia. Kvalitný kvások by mal byť dostatočne silný a najmä stabilný. Ak nemáte doma kvalitný kvások, môže sa ľahko stať, že vám pri pečení nevyjde taký dobrý, pekný a nadýchaný chlebík, ako by ste chceli.


Máte možno doma “kváskového puberťáka”, čiže kvások. V momentě kdy už bakterie zpracovaly veškerou mouku se začne objem kvásku opět zmenšovat – bakterie jsou „hladové“ a přestaly produkovat CO 2. V této fázi můžeme buď upéci z kvásku chleba nebo ho můžeme ještě jednou nakrmit a počkat další den.

Předtím než použijeme kvásek do chleba z něj ubereme několik lžic. Po vypěstování si z něj odebereme - PL do menšího uzavíratelného sklenice a dáme do chladničky. To je náš mateřský kvásek, říká pro náš portál Štefková.


A když se vám podařilo úspěšné založení mateřského kvásku , můžete se pustit do receptů. Při zakládání kvásku – všimla jsem si, že někteří zakládají kvásek a přitom vůbec neodebírají, ve výsledku mají po pár dnech obrovské množství kvásku. Pokud tento odebraný kvásek použijete rovnou do chleba, bude pravděpodobně chleba kyselý, zejména v pozdějších dnech od založení.


C se jeví jako teplota ideální. Takže jsem se pustil do experimentování a objevování vlastního bezlepkového kváskového chleba. Fáze – kvásek Modrý muškát. Kvásek je samozřejmě základ. Mnoho pokusů o vytvoření kvásku z různých druhů GF mouk a vody, kdy kvásek byl velmi málo aktivní, vedlo k sice chutnému ale velmi hutnému a málo nakypřenému.


Dobry den, uz som vselico citala o kvasku a nerozumiem este jednej veci. Ked uz mam v chladnicke hotovy kvasok a idem piect, tak odoberiem lyzicu kvasku , zmiesam s mukou a vodou a necham hod a potom z toho kvasku co ide do cesta odoberiem lyzicu. No a dam to do cisteho pohara alebo to vratim k tomu staremu do chladnicky? Tuhle moje děti viděly v pohádce koláče a ptaly se, zda bych jim je taky udělala.


Měla jsem po ruce trochu uvařené rýže a zrovna se mi podařilo oživit bezlepkový kvásek, tak jsem koláčky zkusila udělat právě z těchto ingrediencí. Snědli jsme je ještě za tepla, měla jsem problém uhájit každému jeden na zítřek ke svačině. Nejsou jako ty klasické moučné z. A ani bezlepkáři nemusí zoufat, i pro ně existuje varianta. Tipy ohledně bezlepkového kvásku jsou jedněmi z mnoha, které se v současné době po internetu mezi pekaři šíří.


V rámci facebookové skupiny PečemPecen. Diagnostika kvásku - všemi smysly - zrak, čich, chuť a hmat. Založení , krmení, udržování, množení kvásku. Ideální kondice kvásku.


Specifika a rozdíly tradičního (lepkového) a netradičního ( bezlepkového ) kvásku. Krmení kvásku - každý účastník si nakrmí a odnese špaldový a rýžový kvásek.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky