pondělí 26. srpna 2019

Skodi mikrovlnka

V dôsledku pôsobenia mikrovĺn dochádza k vibráciám, otáčaniu a vzájomnému narážaniu molekúl v jedle do seba, čo spôsobí premenu kinetickej energie na tepelnú. Spoléháte na ni jako na skvělého pomocníka. Umí v mžiku ohřát talíř jídla, které zbylo od oběda, hrnek mléka či přesnídávku pro děti, rozmrazit maso… a to při malé spotřebě energie. Pak si přečtete či zaslechnete varování, že ničíte zdraví sobě i své rodině. Jsou mikrovlny opravdu nebezpečné?


Náš tip: Češi a etiketa: Mobily tolerujeme, kousání nehtů nikoli. Představa, že mikrovlnka vyzařuje vlny podobné rentgenu nebo dalším typům ionizujícího či radiačního záření, je nesmyslná. W, mobilný telefón cca 2W (závisí od vzdialenosti od vykrývača) – pracujú na cca na rovnakých frekvenciách.


Ak telefónom telefonujete v mesiaci cca 2minút – tak do hlavy absorbujete ekvivalent ožiarenia cca 2W x 2min = 4Watt minút. To je ekvivalent obdržaného žiarenia ak by ste si hlavu. Podle podobných článků je mikrovlnka ze zdravotního hlediska na vaření vlastně dokonce lepší, než běžné způsoby, protože v ní zeleninu vystavujeme ohřevu relativně kratší dobu a zničíme tak méně vitamínů. Ponorné mixéry, šlehače, odšťavňovače, kávovary a další kuchyňské spotřebiče nám usnadňují práci a šetří čas.


Samozřejmostí pro většinu českých domácností je od devadesátých let minulého století i mikrovlnná trouba. Jídlo je teplé během chvilky, ušetříme čas - co víc si přát. Aj sami vedci si protirečia, či je používanie mikrovlniek zdraviu škodlivé alebo nie.


Uľahčuje nám život hlavne tým, že si v nej môžeme rýchlo ohriať jedlo či pripraviť mnohé pokrmy. Mikrovlnka má ale svá pro i proti. Je však množstvo odporcov a zástancov, ktorí sa nevedia zhodnúť, či je mikrovlnka škodlivá alebo nie. Zisťovali sme, kde je pravda! První mikrovlnka se objevila na trhu o devět let později.


Podobně jako v případě počítačů, byla i první mikrovlnná trouba obrovská skří ň, vysoká metru a vážila více než 3kilogramů. Tehdy stála tisíc dolarů. Obhájci mikrovlnných trub sice připouštějí, že záření má vliv na aminokyseliny v pokrmech, ale člověku to nijak neškodí.


Používanie mikrovlnky so sebou najprv prinieslo obrovský boom. Veď každá gazdinka, ktorá dovtedy musela stráviť celú večnosť prihrievaním obeda v hrncoch, nehovoriac o tom, koľko času jej zabralo umývanie všetkého toho riadu, doslova zaplesala pri predstave niečoho, čo prihreje celé jedlo aj s tanierom a to bez námahy. Je pravda, že každý nový vynález má účinky plus i mínus, ale ty je třeba vědeckým postupem dokázat, kvatifikovat a diferencovat v jakém směru a jak moc škodí.


Uzávěrky, shon a pozdní příchody domů. Není divu, že mikrovlnka se stává jedním z nejpoužívanějších spotřebičů v naší domácnosti. Po niekoľkých rokoch pomerného pokoja sa na internete aj v médiách znova začali objavovať správy o údajných neblahých účinkoch mikrovlnného žiarenia na pripravované jedlo. Jelikož se v přirovnání k obvyklé troubě mikrovlnka jeví vhodnější a energeticky účinnější, obejde se bez ní velmi málo současných domácností, stánků s rychlým občerstvením a restaurací. Lidé si obvykle myslí, že jejich mikrovlnná trouba jen vaří jídlo a na ně ani na jejich stravu nemá žádný negativní.


Isteže – mikrovlnka uľahčuje, zjednodušuje a urýchľuje proces ohrievania jedla. No zamysleli ste sa niekedy nad tým, či je takéto jedlo aj nutrične hodnotné? Jedlo, ktoré vyberiete z mikrovlnky, je zbavené. Kuracina a aj iné druhy hydiny sú kontaminované určitým množstvom baktérie salmonely, tak ako vajcia.


Preto môže nastať problém pri zohrievaní tohto mäsa v mikrovlnnnej rúre, keďže sa neprehrejú všetky jeho často rovnomerne a niektoré časti sa zohrejú rýchlejšie ako ostatné.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky