Taky jsem zkoušela celozrnnou mouku a bylo to taky dobré. Moc děkuji za recept, po dlouhém hledání konečně vafle podle mého gusta, na povrchu křupavé, uvnitř měkké a ne moc sladké, takže se dají namazat marmeládou. I když je stejně jím nejradši. Belgické vafle jsou vláčné a voňavé díky rozpuštěnému máslu v těstě a jsou nesmírně jednoduché.
Dejte si jen záležet na správném našlehání celých vajec do nadýchané pěny. Hotové vafle stačí jen jemně pocukrovat a sníst ještě teplé.
UCBTg2M4Ar43Y5z8KZLDc0Mg? Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech.
Receptů na vafle je spousta: zdravé, ze špaldové mouky, belgické atakdál, většina vaflí podle těchto receptů je však ve finále gumová (což nutně neznamená špatná). V podstatě i kdybyste do vaflovače nalili palačinkové těsto, výsledek bude stále víc než ucházející. Sladký dezert nebo rychlá slaná večeře? Rozhodně si najde místo u vás v kuchyni!
Těsto lijeme na rozpálený a olejem vytřený vaflovač.
Můžeme přidat i pár kousků ovoce. Trochu jsem se do pečení vaflí zamilovala a vyzkoušela oba tyto druhy, poté ještě kváskové vafle a nekynuté rychlé. Tedy pokud si pořídíte vaflovač , jistě se nebudete nudit, protože variací je mnoho, dokonce jsou i perfektní slané. Všechny sypké ingredience smícháme, přidáme změklé máslo, vejce, mléko, podle chuti i pár kapek ginu, a vyšleháme v hladké těsto (konzistence jako na lívance), které necháme hodiny odstát.
Potom těsto naléváme na ploténku vaflovače a pečeme dozlatova. Upečené vafle mažeme marmeládou, nutelou nebo jenom sypeme. V této chvíli si můžete dát předehřívat vaflovač.
Směs z druhé mísy začněte za stálého míchání (mixování) nalévat do směsi v míse první až vám vznikne hladké hrudek prosté těsto. Jakmile je lívanečník rozehřátý, můžete na něj začít nalévat těsto v adekvátním množství. Vafle smažte, dokud nebudou. Rozehřejte vaflovač , potřete ho olejem, je-li potřeba, a naneste těsto.
Zavřete a upečte vafle dozlatova. Než upečete všechny vafle , nakrájejte banány na kolečka a kaki na tenké plátky. Přestože byly vždy oblíbenou snídaňovou pochoutkou, v poslední době se její obliba ještě několikanásobně zvýšila. Aby těch vaflí nebylo málo, tak přidávám do sbírky belgickou variantu vaflí, které kynou v chladu přes noc. Ráno stačí jen vyndat těsto, nažhavit vaflovač a za pár minut je snídaně na stole.
Zamilovali jste se do pravých belgických vaflí? Takových, které jsou krásně zlatavé, s čerstvou šlehačkou a lahodnou čokoládou?
Pak není nic jednoduššího, než sáhnout po pánvičce na belgické vafle a můžete mít tuto jedinečnou dobrotu třeba každý den k snídani. Záleží jen na vaší chuti. Pokud děláte vafle poprvé, nahřejte důkladně vaflovač a na rozpálenou plochu vaflovače nalijte do středu těsto a stěrkou rozetřete po celé ploše. Těsta nedávejte moc protože dost nabude. Samozřejmostí je nastavitelný stupeň opékání, kontrolky provozu a teploty pečení, ochrana proti přehřátí a tepelně izolovaná rukojeť.
Zkoušela jsem mnoho sladkých receptů a nakonec u nás doma zakotvily dva – jeden – křehké vafle – chutná mému synovi a dceři a druhý – křupavé vafle – chutnají mému manželovi a mně. Vaflovač na originální belgické vafle.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.