pondělí 3. září 2018

Jak se počítá energetická náročnost budovy

Jak se počítá energetická náročnost budovy. Pojem velmi známý, především u prodejců, kupujících a stavitelů nemovitostí. Co to ale je a jak se počítá ? Jak mohu snížit náročnost budovy ? Už víme, co to ta energetická náročnost budovy je, ale jak se počítá ?

Zhodnocení energetické náročnosti budovy probíhá formou porovnání dvou budov. Nejdříve se zjišťují technické parametry hodnocené budovy , pak jsou porovnávány s parametry budovy referenční. Na základě výsledků porovnání se pak zpracovává. Počítají se všechny energonositele, které hrají roli (např. elektřina, plyn, biomasa, uhlí).


Výsledkem je příslušnost budovy do jedné ze klasifikačních tříd. Používá se hlavně pro dotační žádosti při zateplování budov a výměnách oken. Nelíbí se vám energetická náročnost G?

Pokud má váš dům vysokou energetickou náročnost , nezoufejte, lze ji vylepšit mnoha způsoby. Nejčastějším řešením je zateplení, pomůže také změna způsobu vytápění (například přechod z vytápění elektrickým kotlem na plynový kotel) nebo instalace fotovoltaické. Dále nechybí informace o tom, jak velký televizor jiného formátu vám nabídne stejně velký obraz. Pro představu se lze podívat, jak by to mohlo vypadat ve skutečnosti a to díky obrázkům výše – zde vidíte, jak bude video vypadat.


Budete ho ale také potřebovat i při prodeji nemovitosti nebo jejím pronájmu. Podívejme se , jak postupovat při jeho pořízení. Co je to průkaz energetické náročnosti budovy ? Velmi často jsou zaměňovány pojmy energetický štítek a energetický průkaz budovy. Oba dva dokumenty jsou si velmi podobné, liší se však v tom, že. Ve smyslu této vyhlášky se jedná o roční potřebu energie na vytápění, chlazení, větrání, přípravu teplé vody, úpravu parametrů vnitřního prostředí klimatizačním systémem.


Nové a renovované budovy musí splňovat energetickou náročnost v rozmezí od A po B. Certifikát k energetickému hospodaření se může využívat maximálně let, pokud nebyly řešeny zásahy do budovy jako stavební úpravy a změny technického zařízení budovy , které ovlivňují výsledky energetické náročnosti. Hodnocení energetické náročnosti budov se týká stavebníků, vlastníků a provozovatelů budov. Požadavky jsou kladeny na energetickou náročnost budovy při její výstavbě, při změně dokončené budovy , energetickou klasifikaci při prodeji či pronájmu, či povinnost zpracovat PENB pro organizační složky státu.


Energetická náročnost budov.

Nejčastěji se setkáme s pojmy energetická náročnost budovy , bytu či spotřebiče. Do energetické náročnosti budovy spadají veškeré energie potřebné pro provoz budovy. Ten slouží jako jakési vysvědčení o tom, jak je určitá budova náročná na spotřebu energií a jak je také úsporná.


Víte, jak se energetická náročnost vypočítává a co je ovlivňuje? Stát se snaží na své občany tlačit, aby byla spotřeba energií co. Bílá šipka s černě vepsanou zkratkou slova Doporučení (Dop.) ukazuje, jak by se měla zlepšit energetická náročnost budovy realizováním doporučených opatření (pokud jsou stanovena). Kotel ví, jaká je venkovní teplota a podle toho upravuje svůj výkon, jelikož počítá se spádem tepla. Funguje to dobře, jen si na začátku trochu pohrajete s křivkou, aby odpovídala vašemu domu.


To znamená, abyste neměli přetopeno, když je venku teplo, a naopak když je zima, aby vám bylo dostatečně teplo. Posuzuje se ale celková energetická náročnost budovy , nikoli pouze bytové jednotky – podrobněji k tomu níž. Opět se bude posuzovat energetická náročnost celé budovy , nikoli jen spotřeba bytu. Za větší rekonstrukci se považuje změna obálky budovy (= zateplení střechy, fasády, podlahy, výměna oken a dveří) na ploše větší než.


Za změnu obálky budovy se považuje i nová (ale nezateplená) fasáda nebo střecha. Všechna práva k obsahu jsou vyhrazena.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky