středa 5. září 2018

Špaldovo žitný chléb z trouby

Těsto dáme do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme minut kynout. Mělčí kulatou mísu vyložíme pečicím papírem. Z vykynutého těsta vytvarujeme bochánek a dáme ho do mísy na dalších minut kynout ( kdo má ošatku, použije ošatku ). Troubu si předehřejeme na 2°C a na dno trouby dáme kastrůlek s vodou.


Zapékací mísu dáme do trouby a předehřejeme na 2°C. Mezitím vyklopíme těsto na pomoučený vál a vytvrujeme bochníček.

Přednáme těsto do horké mísy, povrch potřeme vodou a posypeme kmínem nebo semínky (např. slunečnice). Zakryjeme víkem a pečeme na 2°C. Pak víko odklopíme a pečeme dalších minut.


Do trouby umístěte plech (nebo pečicí kámen, například na pizzu), na kterém budete chleba péct, a na dno trouby dejte jiný plech na zapařování. Rozpalte troubu na 250°C (horkovzdušnou na 230°C) a nechte plech či kámen chvíli vyhřát. Připravte si k ruce hrnek vroucí vody.


Chleba z ošatky vyklopte na sázecí lopatu. Před samotným postupem věnujte prosím pozornost tomu, co vše budete k výrobě chleba potřebovat, jaké suroviny používat.

Když se chléb vytáhne z trouby , krásně voní a připomíná mi mé dětství. Poslední dva roky jsem docela propadla domácímu pečení kváskového chleba. Je to totiž už známá věc, že se mu sebelepší kupovaný chléb nevyrovná. Není nad domácí chléb z kvalitní mouky.


Do těsta můžete přidávat různá semínka, vždy je dobré přidat olej i ocet, chléb pak vydrží dlouho vláčný. Domácí špaldovo - žitný chléb. Náš je jemně kořeněný fenyklem a koriandrem. První co je třeba je vyndat večer z chladu kvásek a smísím ho s celozrnnou žitnou moukou, s trochou vody, zamíchám a nechávám při pokojové teplotě do rána nakvasit. Na tento 1 žitný chléb vše opakuji ještě další den.


Večer opět přidám žitnou mouku, vodu, nechám do rána. Když bochník pod utěrkou znovu vykynul, opatrně ho vyklopte z ošatky na plech vyložený pečicím papírem. Ihned vložte do trouby a nechte péct minut.


Po této době vyndejte z trouby vodu a chléb potřete osoleným mlékem a nechte dopéct na 1°C cca minut. Nechte na mřížce vychladnout a můžete podávat. Takto necháme kdynout cca hodin. Po vykynutí rozehřejeme troubu na 2stupňů, chléb ještě jednou orosíme a dáme péct na minut. Po minutách snížíme teplotu na 2a pečemě ještě minut.


Nakonec chléb opatrně vyklopíme z formy a dopékáme na mřížce ještě cca minut, aby se vyvořila kůrka i po stranách.

Ve vodě rozmícháme me droždí a několik lžic z připravené mouky, pak tento kvásek necháme minut kynout. Ke kvásku přidáme zbytek surovin, uhněteme těsto a necháme ho přibližně hodinu kynout zakryté. Z těsta utvoříme hladký bochánek a vložíme ho do ošatky na chleba vysypané moukou. Těsto necháme v teple asi minut kynout. Pak nakynutý bochník opatrně překlopíme z ošatky na plech vyložený pečícím papírem a zapneme troubu na 230°C.


Na dno do trouby vložíme malý kastrůlek s vodou. Kváskový chléb z žitné a špaldové mouky se slunečnicovými semínky zpět. Vykynutý chleba dáme do rozpálené trouby , do spodní misky nalijeme hrníček vody, rychle zavřeme a pečeme.


Po 10ti minutách stáhneme teplotu na 2. Chléb dáme kynout na teplé místo pod utěrku nebo do uzavřené trouby , kterou jsme předtím nechali chvíli nahřívat na nejnižší stupeň. Vyberte si ze stovek receptů na špaldovo pšenično žitný chléb z domácí pekárny, které se vám budou snadno a rychle vařit. Ještě chvíli necháme na plechu nakynout.


Každá trouba peče jinak, tak je třeba chléb.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.

Oblíbené příspěvky